- Ameryka Północna (103)
- Stany Zjednoczone (87)
- Kanada (16)
- Ameryka Środkowa (48)
- Meksyk (48)
- Ameryka Południowa (11)
- Brazylia (11)
- Australia i Oceania (20)
- Azja (447)
- Tajlandia (59)
- Malezja (3)
- Birma (Myanmar) (52)
- Kambodża (250)
- Indonezja (11)
- Singapur (6)
- Izrael (8)
- Zjednoczone Emiraty Arabskie (3)
- Oman (26)
- Sri Lanka (24)
- Turcja (10)
- Afryka (19)
- Europa (439)
- Hiszpania (Katalonia) (7)
- Hiszpania (27)
- Włochy (29)
- Wielka Brytania (4)
- Francja (15)
- Polska (286)
- Niemcy (11)
- Czechy (10)
- Grecja (36)
- Cypr (16)
- Off-topic
- Wszystkie
Bangkok - w świecie buddyzmu
Zgodnie z umową z uczestnikami podróży – wszyscy (łącznie 7 par) biorą udział w tworzeniu tego blogu: w ciągu dnia robią zdjęcia i przygotowują stosowny tekst (więcej o tym w zakładce "Lista podróży).
Zobaczymy, czy ten pomysł spodoba się zaglądającym tu.
Ata i Bogdan rozpoczynają ten cykl:
Dziś – Wat Pho – największy i najstarszy kompleks świątynny ze słynną świątynia odpoczywającego Buddy.
Ogromny (46 m długości i 15 m wysokości) posąg Buddy leżącego wygodnie na prawym boku, uchwyconego w momencie osiągnięcia nirwany, wykonano z cegieł pokrytych złoconym gipsem.
Trafiliśmy niestety na renowację jego zdobionych masą perłową stóp, ale obcowanie z tak wielkim bóstwem i tak zrobiło na nas wrażenie…
Za jego plecami ustawiono rząd kilkudziesięciu mis, do których wierni wrzucają kolejno monety ofiarne zapewniając sobie w ten sposób przychylność. Naśladuje ich wielu turystów.
Na terenie Wat Pho , poza wielkim złotym Buddą, znajdują się inne świątynie oraz piękne ogrody, a w nich szkoła tradycyjnego masażu tajskiego.
Dalej przemaszerowaliśmy do Pałacu Królewskiego zwanym Wielkim oraz znajdujących się tam licznych świątyń, a wśród nich tej, w której na wysokim tronie siedzi malutka figurka Szmaragdowego Buddy (wykonana z jaspisu!). Pałac powstał w XVIII w. Obecnie nie mieszka w nim rodzina królewska i służy on do odbywania wielkich uroczystości państwowych.
Ta świątynia – Wat Pra Kaeo – Szmaragdowego Buddy – to podobno jedno z najważniejszych dla tajskich buddystów miejsc. Mały posążek Buddy umieszczony jest na szczycie wysokiego ołtarza i ubierany jest w różnorodne wspaniałe szaty w zależności od pory roku i okoliczności. Ta czynność może być wykonywana przez samego króla, bądź ważnego mnicha.
Większość wiernych wchodzących tłumnie do świątyni klęka i modli się przed ołtarzem. My wykorzystaliśmy te możliwość, aby z bliska przyjrzeć się kunsztownym zdobieniom. Fotografowanie wewnątrz jest zabronione – wrażenia trzeba po prostu zapamiętać.
DarMar