- Ameryka Północna (103)
- Stany Zjednoczone (87)
- Kanada (16)
- Ameryka Środkowa (48)
- Meksyk (48)
- Ameryka Południowa (11)
- Brazylia (11)
- Australia i Oceania (20)
- Azja (447)
- Tajlandia (59)
- Malezja (3)
- Birma (Myanmar) (52)
- Kambodża (250)
- Indonezja (11)
- Singapur (6)
- Izrael (8)
- Zjednoczone Emiraty Arabskie (3)
- Oman (26)
- Sri Lanka (24)
- Turcja (10)
- Afryka (19)
- Europa (442)
- Hiszpania (Katalonia) (7)
- Hiszpania (27)
- Włochy (29)
- Wielka Brytania (4)
- Francja (15)
- Polska (286)
- Niemcy (11)
- Czechy (10)
- Grecja (39)
- Cypr (16)
- Off-topic
- Wszystkie
Jeszcze wyżej
Jedziemy wyżej i wyżej. Serpentyny nie robią na nas większego wrażenia - po godzinie jazdy nabierany zaufania do kierowcy i mamy nadzieję, że nic nam nie grozi.
Na wysokości ponad 1000 m znajduje się wielki kompleks klasztorny. Miejsce to jest ściśle związane z dramatyczną przez wieki historią Cypru.
Między innymi odbywało się tutaj tajne nauczanie w czasach panowania Imperium Osmańskiego, które zakazywało kształcenia Greków Cypryjskich.
W klasztorze panuje ścisła reguła, a więc niewiele można zobaczyć „od środka”. Nie można robić zdjęć! Turyści muszą zakryć ramiona i kolana i w tym celu wypożycza się specjalne, niezbyt gustowne okrycia.
„Położony dolinie gór Machairas, klasztor Machairas, mieści cudowną ikonę Panagia (Dziewica Maryja) z Machairas, która przypisywana jest Agiosowi Loukasowi (Apostołowi Łukaszowi).
Według tradycji, nieznany pustelnik przemycił ikonę na Cypr w czasach ruchu ikonoklastycznego (między VIII a IX wiekiem) i przechowywał ją w swojej grocie aż do śmierci. Obdarzeni boską łaską pustelnicy Ignatios i Neophytos około 1145 roku odkryli zasłoniętą krzakami jaskinię, a dotarli do niej, wycinając runo leśne nożem podarowanym im przez boską rękę. Dzięki temu odsłonięta ikona otrzymała nazwę „Machairiotissa” od greckiego słowa oznaczającego nóż – machairi. W tym samym miejscu wybudowano klasztor, który również przyjął tę nazwę.
Bracia mieszkający w klasztorze są niezwykle pobożni, utrzymują śluby tak surowe, jak te na górze Athos w Grecji.”